
W ramach prezentacji ciekawych postaci związanych ze Zbierskiem prezentujemy sylwetkę pana Bolesława Goniacza bohatera walk o niepodległość Polski, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza kampanii wrześniowej, walk we Francji w 1940, żołnierza 2 Brygady Pancernej walczącej we Włoszech.

W kwietniu 1946 roku w lesie pomiędzy Zbierskiem a Białą Panieńską odbyła się ekshumacja ciał zakopanych we wspólnym grobie osób pomordowanych w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Ofiarami było dwudziestu jeden mieszkańców Kalisza i okolic zamordowanych przez hitlerowców 7 czerwca 1942 roku.

W tym artykule przedstawiamy archiwalne fotografie kilku budynków w Zbiersku. Części z nich już nie ma, a wiele zmieniło zarówno wygląd jak i pierwotne przeznaczenie. Część z nich została w 1990 roku dokładnie skatalogowana przez konserwatora zabytków. Dokładne opisy tychże są dostępne w serwisie zabytek.pl lub na końcu tego artykułu, można je także pobrać z działu Pobierz.

W tym artykule przedstawiamy kilka zdjęć z okresu międzywojennego.

Ochronka w Zbiersku działała już na początku XX wieku. Jej siedzibą była tzw. "sala fabryczna". Jedynym śladem po jej istnieniu jest bardzo zniszczona fotografia pochodząca z Tableau z 1922 roku. Choć na tym zdjęciu niewiele widać to jednak można dostrzec, że dzieci wyglądają na zadbane, ubrane są w jednakowe fartuszki. Do tej ochronki mogły uczęszczać jedynie dzieci pracowników cukrowni.