Związek Strzelecki to organizacja paramilitarna, działająca w okresie międzywojennym, zrzeszająca młodzież pozaszkolną w wieku przedpoborowym, prowadząca działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Podlegała Ministerstwu Spraw Wojskowych.  Ściśle związana z obozem J. Piłsudskiego

Związek Strzelecki komenda oddziału Zbiersk lata dwudzieste.

Prezesem zbierskiego oddziału przez długie lata był miejscowy lekarz Walerian Niechotiajew, zaś komendantem Karol Chodkiewicz. Najprawdopodobniej to oni znajdują się na tym zdjęciu. Swoją siedzibę Związek Strzelecki miał w budynku tzw. "sali fabrycznej", który znajduje się na zakręcie drogi przy cukrowni. Oddział pozuje przed wejściem do siedziby od strony północnej. Ciekawą rzeczą jaką można zauważyć na tej fotografii w skrajnie prawej części to budynek tzw. „drewnianych koszar”. Był to drewniany budynek wybudowany jak można przeczytać w monografii dla pracowników sezonowych w 1897 na 120 łóżek. Przypominał obozowe baraki, z wielopiętrowymi łóżkami. Budynek spłonął na początku lat dwudziestych stąd wniosek, że zdjęcie zostało wykonane w tym okresie. 

zwizek strzelecki strzelec w zbiersku 1926

Zdjęcie pochodzi z czasopisma "Strzelec" nr40 (151) z 9 października 1926. Przedstawia zbierską drużynę orląt na zlocie oddziałów strzeleckich.

 

zwiazek strzelecki zbierskZwiązek strzelecki "Strzelec" w Zbiersku lata trzydzieste XX w

Zdjęcie wykonanae w latach trzydziestych. Datę można ustalić na podstawie znajdującego się na fotografii księdza. Widoczny na zdjęciu proboszcz objął parafię po śmierci księdza Jaroszewskiego, który zmarł w 1930 roku. 

Tak organizację opisywało Echo kaliskie Ilustrowane w 1933 roku

 Echo Kaliskie Ilustrowane 24stycznia 1936 r.echo kaliskie ilustrowane23 08 1933

"Oddział Zw. Strzeleckiego w Zbiersku liczy 60 członków. Referat wychowania obywatelskiego stoi na dobrem poziomie.
Świetlica posiada cztero-lampowe radjo oraz bibljotekę, która posiada 200 książek.
Oddział tamtejszy posiada dość dobrą sekcją lekko-atletyczną, chór i sekcję teatralną.
Często przeprowadzane są strzelania z broni małokalibrowej.
Nauczycielstwo lokalne i urzędnicy kolejki podjazdowej turecko - kaliskiej in gremjo współpracują z tamt. oddz. Zw. Strzeleckiego.
Nadmienić należy, iż wielkie zasługi dla lokalnego oddziału Zw. Stec. oddał wieloletni prezes dominium Zbierskich Petryk, p. Wojciech Wyganowski. Prezesura oddziału spoczywa w doświadczonych rękach p. dr. Niechotiajewa. Oddział tamt. posiada również drużynę złożoną z 30 orląt."

Jak widać w tym okresie wszelka działalność była podporządkowania Związkowi Strzeleckiemu.

zwiazek strzelecki w zbiersku 1937Związek Strzelecki w Zbiersku 1937 rok

Młodzi chłopcy w wieku przedpoborowym za dwa lata staną do walki na frontach II Wojny Światowej.  Wśród strzelców Walerian Sosiński ( górny rząd - drugi od lewej ) - bohater Bitwy o Anglię. W środku w dolnym rzędzie (pan z wąsami pomiędzy mundurowymi) prezes Związku Strzeleckiego Jan Janowski. 

Jan Janowski brał udział w walkach o Niepodległość Polski za co został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Medalem Niepodległości. Jego udziałem były akcje Polskiej Organizacji Wojskowej polegające na ścinaniu słupów telegraficznych w okolicach Pyzdr. Janowski brał także udział w rozbrajaniu oddziałów niemieckich w Poznaniu w 1918. 

 jan janowski prezes strzelcowmedal niepodleglosci jan janowski

 Na zdjęciu Jan Janowski (z prawej), oraz dokument potwierdzający nadanie Medalu Niepodległości.