Któż z nas nie próbował znaleźć informacji o swoich przodkach w Internecie. Czy jest też ktoś kto nie wpisywał w wyszukiwarkę nazwy swojej miejscowości? Zazwyczaj rezultaty wyszukiwania są chaotyczne choć nierzadko mogą dostarczyć ekscytujących odkryć.

Często w mediach społecznościowych osoby prywatne zamieszczają fotografie sprzed lat, lecz konia z rzędem temu kto raz ujrzawszy jakieś zdjęcie po jakimś czasie próbował do niego dotrzeć i udało mu się to bez problemów. Zazwyczaj fotografie te toną w ogromnych zasobach internetu.

Brakuje jednego konkretnego miejsca w którym wszystkie materiały zostałyby zebrane, usystematyzowane i udostępnione w przejrzystej formie. Pojawił się zatem pomysł stworzenia portalu takiego jaki mają już niektóre miejscowości.

Misją tego portalu jest zbieranie wszelkich archiwaliów mających związek ze Zbierskiem oraz ich udostępnianie. Stwórzmy coś na kształt wirtualnego muzeum dostępnego dla wszystkich i o każdej porze. Tak wiele dokumentów i fotografii ląduje w śmieciach tylko dlatego że są dla kogoś bezwartościowe choć dla innych mogą okazać się bezcenne. Jesteśmy ostatnimi którzy mogą coś więcej powiedzieć o tym co można na nich zobaczyć, ostatnimi którzy mogą coś rozpoznać, za kilka lat zdjęcia pozostaną anonimowe i być może skończą na wysypisku.
Dla przykładu jedną z największych kolekcji zdjęć z pierwszej wojny światowej, którą dzisiaj wszyscy się zachwycają i jest badana przez historyków stworzył pracownik oczyszczania miasta. Każdego dnia przeglądał kubły na śmieci i znajdował prawdziwe skarby, które dla innych nie miały żadnej wartości. Także i teraz coraz częściej można znaleźć informacje prasowe o tym jak to w sortowni śmieci odkryto stare albumy z bezcennymi zdjęciami.

Co odczuwasz gdy stoisz w tym samym miejscu w którym sto lat temu działy się rzeczy o których dotąd nie miałeś pojęcia, a którym teraz możesz się przyjrzeć dzięki fotografiom? Co czujesz gdy nagle wśród innych rozpoznasz swojego pradziadka ? Dla wielu będzie to obojętne, ale jest grupa osób u których taka sytuacja wzbudza emocje i daje możliwość przyjrzeć się światu którego już nie ma, a który wywarł niebagatelny wpływ na to jakimi ludźmi jesteśmy dzisiaj. Dla takich właśnie ludzi powstał ten portal.

Internet daje ogromne możliwości dotarcia do coraz większej ilości materiałów, których nieustannie przybywa. Archiwa państwowe udostępniają ogromne zasoby dokumentów. Dostępne są też skany całych roczników archiwalnych czasopism. Poszukiwania mogą się stać niezwykle ciekawym i pożytecznym zajęciem.
W wyniku takich właśnie poszukiwań powstał dość pokaźny zbiór archiwaliów związanych ze Zbierskiem. Zamieszczenie wszystkich materiałów zajmie trochę czasu, ale należy mieć nadzieję, że z czasem także dzięki Wam zbiór będzie się coraz bardziej powiększał.