W tym miejscu znajdują się fotografie znalezione w internecie. Pojawiały się one na forach, aukcjach lub w starych gazetach. Zapewne leżą gdzieś teraz w szufladach a ich aktualni posiadacze często nie mają pełnej świadomości tego co te zdjęcia przedstawiają. Gdyby ktokolwiek z Was dotarł do oryginałów lub znalazł lepszą wersją zamieszczonych poniżej fotografii to proszę o wiadomość. 


***

Tabor cukrowni Zbiersk 1921

 Zdjęcie ukazało się na forum odkrywca.pl. Wcześniej bo w roku 2014 wystawione było na aukcji Allegro. Niestety wszelkie próby zarówno ze sprzedającym jak i kupującym nie dały rezultatu.

Na fotografii widać tabor cukrowni Zbiersk z 1920 roku. Auta stoją przed budynkiem, który znajdował się w miejscu dzisiejszego przystanku przed cukrownią (wyburzony w latach osiemdziesiątych). Na jednej z ciężarówek napis:"CUKROWNIA ZBIERSK". Zdjęcie sygnowane suchą pieczęcią: "A.MIKUNICKI KALISZ ul.Józefiny 16". Wymiar ok.: 33x22 cm.


***

Widok z Kazarmy lata dwudzieste

Zdjęcie zostało zamieszczone w jednej z gazet. Przedstawia widok prawdopodobnie z dachu "Kazarmy" na cukrownię. Pochodzi z okresu przed rokiem 1929.


***

Cukrownia Zbiersk lata dwudzieste

Cukrownia lata dwudzieste. Zdjęcie pochodzi z dawnej strony www cukrowni. Rozmiary tego obrazu są bardzo małe, gdyż w takiej formie był zamieszczony na stronie. Skoro został zdygitalizowany około 2000 roku to musi gdzieś być oryginał.


***

Stacja Zbiersk 1942 Stacja Zbiersk 1942 rewers

 

Fotografia była kiedyś przedmiotem aukcji na jednym z portali aukcyjnych. Wykonana w czasie wojny kiedy to nazwę miejscowości Zbiersk przemianowano na Vorwalde. Z napisu na odwrocie wynika że wykonali je Niemcy podróżujący do Turku w dniu 19 kwietnia 1942.


 ***

Budowa kolei wąskotorowej w Zbiersku Budowa kolei wąskotorowej w Zbiersku - Stacja

Obie fotografie pojawiły się na forum poświęconym kolejnictwie. Wcześniej były przedmiotem aukcji. Przedstawiają budowę linii kolejowej oraz stację w Zbiersku. Prawdopodobnie są to lata 1914 - 1916.


***
Związek strzelecki
Zdjęcie pochodzi z czasopisma "Strzelec" nr40 (151) z 9 października 1926. Przedstawia zbierską drużynę orląt na zlocie oddziałów strzeleckich prawdopodobnie w Kaliszu. Oddział "Strzelca" działał w Zbiersku bardzo prężnie i w domowych archiwach może się znajdować jeszcze wiele podobnych fotografii. 
Zarząd cukrowni Zbiersk 3 maja 1934
Zdjęcie przedstawia prawdopodobnie władze gminy oraz cukrowni. Wykonane w dniu 3 maja 1934 roku. 3 maja w okresie międzywojennym jak co roku miał miejsce pochód. Ta fotografia była kiedyś przedmiotem aukcji.
Następne dwie fotografie pochodzą z broszury wydanej w 1977 roku poświęconej historii chóru mieszanego cukrowni "Zbiersk". Niestety jakość druku była marna. Czy jest to na pewno chór czy może kółko teatralne to trudne do ustalenia. Skoro w 1977 roku fotografie zostały udostępnione dla tego wydawnictwa to zapewne gdzieś leżą i czekają na ponowne odkrycie.
 
chór  cukrowni
Chór w 1928 roku. 
 
chór  cukrowni
Zdjęcie wykonane w 1934 roku przedstawia zbierskich artystów.