Najczęściej zadawane pytania

Mam ciekawe zdjęcia. Jak mogę je przekazać?

Skontaktuj się z administratorem serwisu e-mailem. Możesz zrobić zdjęcie telefonem i załączyć do listu. Administrator odezwie się do Ciebie i powie co dalej.

Mam zdjęcia ale nie mam skanera.

Jeżeli mieszkasz w Zbiersku lub w pobliżu i zgodzisz się udostępnić fotografię, odpowiedzialna osoba umówi się z Tobą i zeskanuje zdjęcie po czym niezwłocznie zwróci oryginał. Cała operacja nie powinna zająć więcej niż godzinę. Jeżeli nam nie ufasz możesz osobiście nadzorować proces skanowania wtedy będziesz mieć pewność, że fotografia nie zaginie.
Jeżeli mieszkasz w miejscu oddalonym od Zbierska możesz pójść do punktu ksero lub do lokalnego fotografa i poprosić o zeskanowanie lub zrobienie odbitki. Oni zrobią to profesjonalnie. Wszelkie koszty całej operacji (po wcześniejszym uzgodnieniu) zostaną przez nas pokryte.
Jeżeli nie masz takich możliwości to zrób zdjęcie telefonem lub aparatem cyfrowym.

W jakim formacie mam przekazać zdjęcia?

W zasadzie format jest obojętny, choć najlepszy byłby jeden z najpopularniejszych (.jpg .png .tiff .bmp). Ważne jest jednak aby skany były wykonane w wysokiej rozdzielczości 300 dpi lub większej. Istotnym jest też jakiego skanera użyjemy. Nie wszystkie skanery dają wysoką jakość, dlatego warto aby skanowaniem zajęły się odpowiednie osoby dysponujące odpowiednim sprzętem.

Mam zdjęcia ale są na nich osoby, które nie chciałyby aby ich wizerunek był udostępnimy.

Jeżeli osoby z fotografii nie życzą sobie pokazywania ich wizerunku oczywiście zostanie to uszanowane. Możemy zastosować takie techniki obróbki zdjęć, które spowodują, że postaci będą nie do rozpoznania. W niektórych przypadkach przy dzisiejszych możliwościach programów graficznych możliwe jest całkowite usunięcie postaci bez większej szkody dla zdjęcia. Fotografia będzie opublikowana dopiero po zatwierdzeniu efektu końcowego przez właściciela.

Znalazłem w serwisie fotografię którą chcę pobrać. Czy mogę?

Fotografie można pobrać jednak jeżeli zależy Ci na większych rozdzielczościach skontaktuj się z administratorem. Część fotografii została zamieszczona w mniejszych rozdzielczościach niż posiadane oryginały ze względu na ograniczenia techniczne stron www. Możliwe jest ich uzyskanie w dużych rozdzielczościach po wcześniejszym kontakcie.

Mam fotografie ale nie wiem czy na pewno mają związek ze Zbierskiem, lub nie wiem kto na nich jest.

Niezidentyfikowane fotografie będą umieszczone w dziale Rozpoznaj. Być może użytkownicy portalu spróbują powiedzieć o nich coś więcej. Witryna www.dawnyzbiersk.pl jest powiązana z facebookowym profilem https://www.facebook.com/Dawny-Zbiersk-100849598735977 gdzie użytkownicy mają możliwość wypowiadania się na temat zamieszczanego materiału. Trzeba wierzyć w siłę grupowych dociekań.

Wiem gdzie można znaleźć ciekawe archiwalia których nie ma na tym portalu.

Jeżeli odkryłeś coś ciekawego podaj administratorowi linki do zasobów w Internecie lub inne dane gdzie znajdują się obiekty. Będziemy wdzięczni.

Mam ciekawe materiały i chciałbym (chciałabym) napisać artykuł lub pomóc w inny sposób w prowadzeniu portalu.

Jesteśmy otwarci na współpracę, jednak nie oferujemy żadnych gratyfikacji za pracę. Wszystkie osoby współtworzące ten portal robią to za darmo. Także sam portal nie przynosi żadnych dochodów.