Ochronka w Zbiersku działała już na początku XX wieku. Jej siedzibą była tzw. "sala fabryczna". Jedynym śladem po jej istnieniu jest bardzo zniszczona fotografia pochodząca z Tableau z 1922 roku. Choć na tym zdjęciu niewiele widać to jednak można dostrzec, że dzieci wyglądają na zadbane, ubrane są w jednakowe fartuszki. Do tej ochronki mogły uczęszczać jedynie dzieci pracowników cukrowni.
Z czasem budynek "sali fabrycznej" będący siedzibą wielu organizacji przestał być wystarczający. W 1929 oddano do użytku nowy budynek nazywany do dziś często "starym przedszkolem", mimo iż do niego przeniesiono nie tylko ochronkę ale także bibliotekę i inne instytucje.
Dzieci przychodziły z własnym wyżywieniem i spędzały przedpołudniowe godziny pod okiem opiekunek. Z początku do nowej ochronki uczęszczały tylko dzieci pracowników cukrowni, którzy w tym czasie przebywali w pracy. Z czasem pozwolono także uczęszczać dzieciom rolników. Gdy jednak jej popularność bardzo wzrosła i nie dało się pomieścić wszystkich chętnych, dzieciom rolników zabroniono przychodzenia do ochronki. Stało się koniecznym wybudowanie przedszkola, które ostatecznie powstało na początku lat pięćdziesiątych. Tym samym ochronka zakończyła swoją działalność, a budynek przerobiono na mieszkania.
Przedszkole w Zbiersku rozpoczęło swoja działalność w roku 1952 . Wybudowane je jako przedszkole przyzakładowe dla dzieci pracowników cukrowni w miejsce zlikwidowanej ochronki. W 1962 stało się przedszkolem ogólnodostępnym nadzorowanym przez Wydział Oświaty w Kaliszu.
Fotografie zamieszczone poniżej pochodzą z lat 1953-1956. Większość z nich pochodzi z archiwum pani Zofii Goleszyńskiej, która w tamtym okresie pracowała w przedszkolu jako nauczycielka. Wychowankowie mogli ją zapamiętać jeszcze pod panieńskim nazwiskiem - Niepolska.
Początek lat pięćdziesiątych. Przedszkolaki w pobliskim lasku, który wtedy był popularnym miejscem zabaw z kąpieliskiem.
Grono pedagogiczne przedszkola w Zbiersku - kwiecień 1953. Pierwsza z lewej późniejsza długoletnia kierowniczka przedszkola pani Zofia Szymańska, następnie Zofia Niepolska, Kazimiera Wlaźlak - kierowniczka przedszkola do roku 1958, pani nadzorująca praktykantki, Stefania Jankowska (powyżej), praktykantka.
Fotografia wykonana w lasku koło cmentarza. W tle widać stawy, które zostały z czasem zasypane śmieciami. W tamtym okresie nadawały się nawet do kąpieli i stanowiły dobre miejsce do wypoczynku.
Gdy kończyły się zajęcia i przedszkolaki poszły do domu... to wtedy dopiero zaczynały się prawdziwe harce. Kwiecień 1953.
Nauczyciele i obsługa przedszkola lata pięćdziesiąte
Więcej fotografii z przedszkola można zobaczyć w galerii. Linki poniżej.
- Przedszkole (16)