W tym artykule przedstawiamy kilka zdjęć z okresu międzywojennego. 

1 maja 1927Pochód 1 maja 1927 rok

Fotografia przedstawia pochód 1 maja 1927. Wykonana przez Walentego Świątczaka- fotografa ze Stawiszyna.  W monografii autor wspomina o tym zdjęciu, że jest przechowywana przez wielu mieszkańców Zbierska. Może ktoś kto jest w posiadaniu mógłby udostępnić tą fotografię w celu wykonania skanu w dużej rozdzielczości.

W 1926 roku (niektóre źródła podają 1925) jesienią doszło w cukrowni do strajku. Pracownicy sezonowi czując się oszukani odmówili pracy. Strajk trwał wiele dni, a w czasie jego trwania dochodziło do starć z policją konną czy łamistrajkami. 

Walka o swoje prawa tak scementowała robotników, że 1 maja 1927 mimo straszenia wyrzuceniem z pracy robotnicy zebrali się i przemaszerowali w pochodzie do Stawiszyna i z powrotem. Zarówno strajk jak i sam pochód zostały opisane  TUTAJ.

zbiersk 3 maja 1929Pochód 3 maja 1929 w Zbiersku

Fotografia przedstawiająca pochód 3 maja 1929 roku. Uczestnicy pochodu znajdują się przed budynkiem, który stał w miejscu dzisiejszego parkingu przy cukrowni( na wysokości przystanku). Budynek ten to pierwotnie zabudowania folwarczne, później mieściła się w nim stajnia dla koni cukrowni oraz sprzętu zmotoryzowanego.  Został wyburzony pod koniec lat osiemdziesiątych.

Widoczna na zdjęciu grupa mężczyzn w białych mundurach to strażacy.

pogrzeb 1930Prawdopodobnie pogrzeb proboszcza Feliksa Jaroszewskiego lipiec 1930 roku

Fotografia przedstawia kondukt pogrzebowy. Po lewej budynek tzw. "Kooperatywy". W miejscu widocznego stawu znajduje się dziś stacja paliw. Staw w tym miejscu był do końca lat sześćdziesiątych.
Nie wiadomo dokładnie czyj to pogrzeb, ale na podstawie pewnych faktów można pokusić się o postawienie tezy, iż jest to pogrzeb ówczesnego proboszcza parafii św. Urszuli w Zbiersku ks. Feliksa Jaroszewskiego.

W pogrzebie uczestniczy bardzo duża grupa osób duchownych. W ujęciu zmieściło się ich kilkunastu, a to zapewne nie wszyscy. Trudno znaleźć osobę bardziej odpowiednią do której na uroczystości pogrzebowe przybyłaby tak liczna grupa księży.  Proboszcz Feliks Jaroszewski zmarł 29 lipca 1930 roku w wieku 65 lat. Stroje osób w kondukcie pasują do epoki. Historyczne dane pogodowe też wydają się być odpowiednie do ubrań jakie mają na sobie żałobnicy. W tych dniach, choć był to lipiec temperatura oscylowała w przedziale pomiędzy 16 a 20 stopni Celsjusza. 

Na kolejnym zdjęciu widzimy osoby przed wejściem na plebanię. Fakt, iż ta fotografia była w komplecie z fotografią pogrzebu wydaje się potwierdzać tezę, że jest to pogrzeb proboszcza. Osoba z aparatem to Jan Janowski prezes organizacji "Strzelec" w Zbiersku a także prezes O.S.P. w Zbiersku-Kolonii.

plebania 1930Prawdopodobnie rok 1930. Przed wejściem na plebanię parafii św. Urszuli w Zbiersku.

budowa drogi lata 30Przebudowa drogi w Zbiersku lata trzydzieste

Grupa osób pracujących przy układaniu kostki brukowej pozuje w okolicach kościoła. W tle widać wybudowaną i otynkowaną szkołę, zatem data wykonania zdjęcia to już połowa lat trzydziestych.

druzyna harcerska okres miedzywojennyDrużyna harcerska 1934 rok

Dziewczęca drużyna harcerska w trakcie pochodu. Trudno ustalić z jakiej okazji był ten pochód (prawdopodobnie 3 maja). Harcerki maszerują przed ówczesnym budynkiem Urzędu Gminy w Zbiersku. Dziś jest to główne skrzyżowanie.  W oddali nie widać jeszcze nowej siedziby władz gminy (dzisiejszego ośrodka zdrowia).  Sam budynek widoczny po lewej stronie przerobiony na mieszkania stał jeszcze do końca lat siedemdziesiątych, wyburzony przy poszerzaniu drogi.

Na dalszym tle młyn motorowy firmy "A Pech i Hejzer", dziś rozbudowany i przerobiony na mieszkania.

urzad gminy w zbiersku 1938 rokBudowa Urzędu Gminy w Zbiersku w roku 1938

 Urząd Gminy w Zbiersku w budowie - dzisiaj ośrodek zdrowia. Zdjęcie wykonane w 1938 roku. Na tle budynku znajdują się przedstawiciele władz gminy. W tym czasie wójtem gminy był A.Lange i to najprawdopodobniej on siedzi w pierwszym rzędzie mając na szyi insygnia władzy. Sekretarzem gminy był E.Tyc. Trudno ustalić kim są pozostałe osoby (budowlańcy, sołtysi, urzędnicy czy radni?).

Budynek ten był siedzibą Urzędu Gminy Zbiersk do roku 1973, kiedy to w wyniku reformy administracyjnej siedzibę gminy przeniesiono do Stawiszyna. Następnie na kilka lat budynek stał się siedzibą szkoły, która w tym czasie przechodziła gruntowną przebudowę. Pod koniec lat siedemdziesiątych urządzono tu ośrodek zdrowia.

otwarcie kortu w zbiersku ok 1920Otwarcie kortu w Zbiersku około 1920 roku

Z informacji zapisanej na odwrocie zdjęcia można się dowiedzieć, że fotografia ta została wykonana w dniu otwarcia kortu. Trudno ustalić dokładna datę, wiadomo jednak że jedna z osób będących na tym zdjęciu, zakończyła pracę w cukrowni i wyjechała przed 1922 rokiem. Zatem kort wybudowany został prawdopodobnie za kadencji Leona Nowakowskiego, który bardzo wspierał wszystkie inicjatywy miejscowej ludności. Na korcie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku regularnie odbywały się turnieje, na które przybywała śmietanka towarzyska z okolic.  Kort mieścił się na terenie działek obok parku przy cukrowni. Po wojnie tenis jako sport elitarny był zaniedbywany a tym samym także i kort. Utwardzone podłoże stało się dobrym miejscem na postawienie szopek. Tym samym kort przestał istnieć.

turniej tenisowy 1929Turniej tenisowy 1929 rok

Turniej tenisowy w 1929 roku. Zwycięzca Stefan Niewiarowicz (główny chemik w cukrowni) stoi z rakietą obok stołu z nagrodami.

Umiejscowienie kortu doskonale widać na zdjęciu lotniczym z 1940 roku.

kort mapa