W tym artykule przedstawiamy fotografie kilku budynków. Część z nich jeszcze istnieje a część została rozebrana. 

Kazarma 1990
"Kazarma" rok 1990. Budynek jest w trakcie remontu. Pierwotnie był dwukondygnacyjny. Do 1932 roku mieściła się tu szkoła dla dzieci pracowników cukrowni i kolei.
 
kazarma i ameryka "Kazarma" i "Ameryka" w 1990 roku. Wkrótce "Ameryka zniknie z krajobrazu w tle już widać powstający blok. Na pierwszym planie staw, który w tamtym czasie był stopniowo zasypywany. Prawdopodobnie gdyby nie interwencja ówczesnego prezesa cukrowni Albina Szyszki dziś stawu by nie było.
 
 
 
budynek tzw.
 Budynek tzw. "Ameryka". Pierwotnie mieszkali w nim pracownicy majątku. Ostatecznie został rozebrany w połowie lat dziewięćdziesiątych.
 
 
Budynek tzw.
 Budynek tzw. "Kooperatywa" 1990. Wybudowany w 1866 roku pierwotnie był zajazdem z miejscami hotelowymi i wyszynkiem. 
 
 
Budynek kadry technicznej_1
 Budynek wybudowany dla kadry technicznej i urzędników cukrowni. 
 
Budynek kadry technicznej_2
 
 
Kolejne trzy fotografie pokazują nieistniejący już budynek stojący niegdyś na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do przedszkola.
Budynek - mur pruski 1990_1
 
 
 
Budynek - mur pruski 1990_2
 
 
Budynek - mur pruski 1990_3

 
masarnia lata siedemdziesiąte
 
 Połowa lat siedemdziesiątych i budynek masarni. To tutaj ludzie całymi nocami koczowali by kupić kawałek mięsa. W tle widać szkołę, gdzie właśnie trwa przebudowa a dzieci uczą się w domu kultury , ośrodku zdrowia czy w budynku klubu CKS.

 
Stare przedszkole 1990_1
Stare przedszkole 1990_2
 Stare przedszkole 1990 rok
budynek tzw.
 Budynek tzw. "Ogierni". Pierwotnie była tu stajnia dla koni. Jeszcze przed wojną budynek oddano do zamieszkania pracownikom majątku. W 1990 roku nie ma jeszcze sklepu, a jest warsztat samochodowy.
Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają budynek w którym w latach siedemdziesiątych była stołówka. Wcześniej mieszkali tu urzędnicy cukrowni. Rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych, aby zrobić miejsce dla rozbudowy cukrowni. Te dwie fotografie pochodzą z lat pięćdziesiątych.
 
Budynek starej stołówki_2
 
 
Budynek starej stołówki_1
 
budynek stołówki 1990
Budynek wybudowany w 1900 roku. Pierwotnie mieszkali tu dyrektorzy oraz wysoko postawieni urzędnicy.  Z czasem z budynku mieszkalnego zrobiono stołówkę i salę konferencyjną i inne. Ostatecznie po stu latach istnienia rozebrany w 2000 roku.