W kwietniu 1946 roku w lesie pomiędzy Zbierskiem a Białą Panieńską odbyła się ekshumacja ciał zakopanych we wspólnym grobie osób pomordowanych w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Ofiarami było dwudziestu jeden mieszkańców Kalisza i okolic zamordowanych przez hitlerowców 7 czerwca 1942 roku.
Po ekshumacji ciała zostały złożone do trumien, następnie przetransportowano je do Zbierska gdzie została odprawiona msza żałobna. Po mszy mieszkańcy Zbierska odprowadzili w procesji szczątki ofiar na stację kolei wąskotorowej, skąd na specjalnie przygotowanych wagonach ruszyły do Kalisza.
Zachowały się fotografie z tych wydarzeń, zarówno z ekshumacji jak i z uroczystości pogrzebowych.
 
1946 Procesja
 Procesja z ciałami ofiar zmierzająca na stację kolejki wąskotorowej.

Wokół tych wydarzeń narosło wiele mitów i zniekształceń.
Po pierwsze osoby te nie zostały rozstrzelane w lesie, a jedynie przywieziono tam ciała w celu ich ukrycia.

Pomnik, który powstał w celu upamiętnienia ofiar nie znajduje się dokładnie w miejscu grobu w którym spoczywały. Prawdziwe miejsce znajduje się w niedalekiej odległości. Pomnik wybudowano na górce aby nadać mu wyniosłości. Kilkudziesięciometrowe schody robią wrażenie, jednak wnoszenie dwudziestu jeden ciał na tak wysoką górę byłoby karkołomnym i zupełnie niepotrzebnym zadaniem.

Sama data ekshumacji jest też różnie podawana nawet na rewersach fotografii. Raz jest to kwiecień 1945, a raz kwiecień 1946. Ta druga wersja jest chyba bliższa prawdy wszakże w kwietniu 1945 trwa jeszcze wojna. Być może ekshumacja przebiegała dwuetapowo ?

Trudno znaleźć w internecie jakąkolwiek w pełni wiarygodną relację z tych wydarzeń. Gdyby ktokolwiek mógł udostępnić jakieś konkretne opracowanie, bądź posiadał wiedzę o osobach zamordowanych bardzo proszę o kontakt. Warto aby przy okazji uroczystości nie tylko wymieniano pusto brzmiące nazwiska . Należy przybliżyć ich sylwetki, kim byli co robili, za co ponieśli taką karę. Może ktoś dysponuje jakimiś fotografiami ?
 
1946 Zbiersk. Uroczystości pogrzebowe
 Tłumy przybyłe na mszę pogrzebową pragnące oddać cześć pomordowanym.
 
 
1946 Zbiersk. Uroczystości pogrzebowe ofiar ekshumowanych w lesie w Białej Panieńskiej._2
  Na tle udekorowanego wagonu którym przewieziono zwłoki do Kalisza na pierwszym planie ówczesny proboszcz parafii w Zbiersku ks. Lewandowski oraz kierownik szkoły Naskręcki.
 
1946 Oficiele na pogrzebie ofiar ekshumowanych w lesie w Białej Panieńskiej
 Oficiele na pogrzebie, między innymi kierownik szkoły Naskręcki oraz komendant straży pożarnej Józef Leszka.
 
Ekshumacja w lesie w Białej Panieńskiej 1946_1
 
 
Ekshumacja w lesie w Białej Panieńskiej 1946_2
 
Ekshumacja w lesie w Białej Panieńskiej 1946_3