Urząd Gminy w Zbiersku w budowie - dzisiaj ośrodek zdrowia. Oddany do użytku w roku 1938. Na tle budynku znajdują się przedstawiciele władz gminy oraz cukrowni. W tym czasie wójtem gminy był A.Lange i to najprawdopodobniej on siedzi w pierwszym rzędzie mając na szyi insygnia władzy. Sekretarzem gminy był E.Tyc. Trudno stwierdzić kim są pozostałe osoby (budowlańcy, sołtysi, urzędnicy?).

Budynek ten był siedzibą Urzędu Gminy Zbiersk do roku 1973, kiedy to w wyniku reformy administracyjnej siedzibę gminy przeniesiono do Stawiszyna. Następnie na kilka lat budynek stał się siedzibą szkoły, która w tym czasie przechodziła gruntowną przebudowę. Pod koniec lat siedemdziesiątych urządzono tu ośrodek zdrowia.

Budowa Urzędu Gminy w Zbiersku 1938 rokBudowa Urzędu Gminy w Zbiersku w roku 1938


Cukrownia  Cukrownia i Rafineria "Zbiersk" 1920 rok

Prawdopodobnie najstarsze znane (jak dotąd) zdjęcie cukrowni "Zbiersk". Wykonane zostało około 1920 roku. W tym czasie cukrownia odkupiona od Emila Repphana była spółką akcyjną, a prezesem zarządu spółki był Wojciech Wyganowski - właściciel majątków Złotniki, Petrtyki i Zbiersk. Dyrektorem natomiast był niezwykle zasłużony dla Zbierska Leon Nowakowski.
Otwarcie kortu w Zbiersku około 1920 roku
 
Z informacji zapisanej na odwrocie zdjęcia można się dowiedzieć, że fotografia ta została wykonana w dniu otwarcia kortu. Trudno ustalić dokładna datę, wiadomo jednak że jedna z osób będących na tym zdjęciu, zakończyła pracę w cukrowni i wyjechała przed 1922 rokiem. Zatem kort wybudowany został prawdopodobnie za kadencji Leona Nowakowskiego, który bardzo wspierał wszystkie inicjatywy miejscowej ludności. Na korcie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku regularnie odbywały się turnieje, na które przybywała śmietanka towarzyska z okolic. Oczywiście robotnicy nie bardzo garnęli się do tenisa lub nie byli dopuszczani i po Drugiej Wojnie Światowej kort całkowicie zaniedbano. Więcej o tym gdzie mieścił się kort można dowiedzieć się w innym artykule klikając TUTAJ.

 Kolejne dwa zdjęcia to teren przed cukrownią na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. 
 
Cukrownia
Teren przed cukrownią w trakcie kampanii. Na pierwszym planie elfa, dalej budynek wagi buraczanej rozbudowanej w późniejszym okresie. 
 
Cukrownia
 Cukrownia "Zbiersk" lata siedemdziesiąte. Na pierwszym planie budynek wagi.