Budynek nazywany “Starym przedszkolem”. Wybudowany w 1929 roku, pełnił zadanie czegoś na kształt domu kultury. W godzinach dopołudniowych działała w nim ochronka, po południu zaś spotykali się w nim mieszkańcy Zbierska. To tu działały orkiestra dęta, kółko teatralne, chór, biblioteka i inne. To tutaj odbywały się wystawne bale na które zjeżdżała śmietanka towarzyska z całego powiatu o czym donosiły gazety.

Przez jakiś czas po wojnie stacjonowały tu wojska sowieckie. W 1952 ochronka została zamknięta, a budynek przerobiono na mieszkania.
Trudno ustalić dokładną datę powstania zdjęcia. Wskazówką może być fakt, iż fotografię wykonano zanim budynek został przerobiony na mieszkania. Cechą charakterystyczną jest wieżyczka, którą w trakcie remontu usunięto.
Stare przedszkole w Zbiersku
 Stare przedszkole 
 
Echo kaliskie ilustrowane 15 stycznia 1934
Echo kaliskie ilustrowane 15 stycznia 1934

Ochronka została zastąpiona przez nowo wybudowane przedszkole dla dzieci pracowników cukrowni. Z czasem przedszkole stało się przedszkolem publicznym. Zdjęcie poniżej pokazuje budynek przedszkola z roku 1952 w chwili jego otwarcia.
Przedszkole w Zbiersku 1952
Przedszkole w Zbiersku rok 1952 

Następne zdjęcie pokazuje widok cukrowni sprzed 1942 roku. Ciekawą rzeczą jaką można zauważyć są budynki mieszkalne kadry kierowniczej. Znajdowały się one wewnątrz cukrowni. Widać je w głębi na prawo od głównej hali. To w tych budynkach mieszkali dyrektorzy i inżynierowe. Z czasem swoje miejsce znalazła tu stołówka zakładowa. Budynki zostały kolejno rozbierane, aby zrobić miejsce dla infrastruktury ciągle rozbudowującej się cukrowni.
Drugim ciekawym elementem na tej fotografii jest budynek szkoły dla dzieci pracowników cukrowni i kolei wąskotorowej (na prawo od osoby fotografowanej, z wysokim dachem). Wybudowany w 1905 roku budynek nazywano “salą fabryczną” i to w nim pierwotnie oprócz szkoły działały chór, orkiestra czy biblioteka oraz takie organizacje jak związek strzelecki. To tu przychodzili mieszkańcy posłuchać radia.  Z czasem stromy dach zlikwidowano i przerobiono na portiernię a następnie bank i sklep.

Cukrownia Zbiersk lata czterdzieste
Cukrownia "Zbiersk" widok sprzed 1942

 Na tym zdjęciu widać mur, którym pierwotnie była ogrodzona cała cukrownia. Dziś pozostał jedynie jego mały fragment otaczający działki. Ta fotografia została wykonana na drodze pomiędzy stacją kolejki wąskotorowej a cukrownią od strony wschodniej na wysokości bramy wjazdowej. Wtedy mur był oddalony od drogi o kilkadziesiąt metrów. Z czasem granice terenu cukrowni się powiększyły i dziś parkan który go zastąpił przebiega przy samej drodze 
Mur okalający cukrownię

Lata trzydzieste - na schodach szkoły stoi grupa dziewczyn w różnym wieku. Dziewczęta na rękawach mają opaski z krzyżem PCK. Wszystko wskazuje na to, iż jest to kółko tejże organizacji.
 
Koło PCK przy szkole w Zbiersku lata trzydzieste
Koło PCK przy szkole w Zbiersku lata trzydzieste  

Szkoła w Zbiersku absolwenci rok 1937
Absolwenci szkoły podstawowej w Zbiersku 1937
  
Dawna szkoła w Zbiersku wybudowana w 1885 roku
 Szkoła w Zbiersku wybudowana w 1885 roku. Działała do momentu wybudowania nowej szkoły w 1933 roku.

15 października 1933 - poświęcenie szkoły w Zbiersku_2
Poświęcenie szkoły w Zbiersku 15 października 1933 roku.
 
Wydawać by się mogło że ta fotografia jest już znana i była zamieszczona w tym serwisie. Jednak jak się okazało są dwie wersje tego zdjęcia wykonane w krótkim odstępie czasu z małymi różnicami. To niesamowite że po tylu latach udało się odnaleźć obie fotografie.
Oba zdjęcia można porównać w artykule o szkole pod tym linkiem Szkoła w Zbiersku 1885-1939