Budynek nazywany “Starym przedszkolem”. Wybudowany w 1929 roku, pełnił zadanie czegoś na kształt domu kultury. W godzinach dopołudniowych działała w nim ochronka, po południu zaś spotykali się w nim mieszkańcy Zbierska. To tu działały orkiestra dęta, kółko teatralne, chór, biblioteka i inne. To tutaj odbywały się wystawne bale na które zjeżdżała śmietanka towarzyska z całego powiatu o czym donosiły gazety.
Trudno ustalić dokładną datę powstania zdjęcia. Wskazówką może być fakt, iż fotografię wykonano zanim budynek został przerobiony na mieszkania. Cechą charakterystyczną jest wieżyczka, którą w trakcie remontu usunięto.
Następne zdjęcie pokazuje widok cukrowni sprzed 1942 roku. Ciekawą rzeczą jaką można zauważyć są budynki mieszkalne kadry kierowniczej. Znajdowały się one wewnątrz cukrowni. Widać je w głębi na prawo od głównej hali. To w tych budynkach mieszkali dyrektorzy i inżynierowe. Z czasem swoje miejsce znalazła tu stołówka zakładowa. Budynki zostały kolejno rozbierane, aby zrobić miejsce dla infrastruktury ciągle rozbudowującej się cukrowni.
Drugim ciekawym elementem na tej fotografii jest budynek szkoły dla dzieci pracowników cukrowni i kolei wąskotorowej (na prawo od osoby fotografowanej, z wysokim dachem). Wybudowany w 1905 roku budynek nazywano “salą fabryczną” i to w nim pierwotnie oprócz szkoły działały chór, orkiestra czy biblioteka oraz takie organizacje jak związek strzelecki. To tu przychodzili mieszkańcy posłuchać radia. Z czasem stromy dach zlikwidowano i przerobiono na portiernię a następnie bank i sklep.
Na tym zdjęciu widać mur, którym pierwotnie była ogrodzona cała cukrownia. Dziś pozostał jedynie jego mały fragment otaczający działki. Ta fotografia została wykonana na drodze pomiędzy stacją kolejki wąskotorowej a cukrownią od strony wschodniej na wysokości bramy wjazdowej. Wtedy mur był oddalony od drogi o kilkadziesiąt metrów. Z czasem granice terenu cukrowni się powiększyły i dziś parkan który go zastąpił przebiega przy samej drodze
Lata trzydzieste - na schodach szkoły stoi grupa dziewczyn w różnym wieku. Dziewczęta na rękawach mają opaski z krzyżem PCK. Wszystko wskazuje na to, iż jest to kółko tejże organizacji.