Kolejna porcja zdjęć z różnych okresów. Po raz pierwszy na tej stronie pojawiają się fotografie z przedszkola. Jest tez cukrownia z lat czterdziestych oraz strzelnica z lat osiemdziesiątych.


Przedszkole w Zbiersku początek lat pięćdziesiątych

Początek lat pięćdziesiątych. Zdjęcie wykonane na tarasie nowo wybudowanego przedszkola. Widok w kierunku wschodnim. W oddali boisko sportowe. W miejscu gdzie będą bloki są jeszcze pola uprawne.

Ta fotografia zawiera jeszcze jeden ciekawy szczegół. Daleko w tle widać fragment magazynów. Na samym końcu tych magazynów ledwie widoczny tunel kolejki wąskotorowej. Tory wiodące na tartak i dalej do cegielni na Glinach z powodu braku miejsca pociągnięte została przez magazyny. Przebito tunel, który istniał jeszcze w latach siedemdziesiątych. Dziś w miejscu tunelu widać tylko nieznaczny ślad w murze magazynu.

 

Przedszkole w Zbiersku - lata pięćdziesiąte
Grupa przedszkolaków - lata pięćdziesiąte.
Cukrownia
 Cukrownia “Zbiersk” w roku 1941. Fotografia pochodzi z niemieckiej książki pokazującej ważne obiekty w podbitej Polsce.
 
Cukrownia
 Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane w latach czterdziestych.  
Pracownicy cukrowni
Kolejna fotografia pracowników cukrowni “Zbiersk” - lata pięćdziesiąte.
 
Absolwenci szkoły podstawowej w Zbiersku - rok 1951Absolwenci i grono pedagogiczne szkoły podstawowej w roku 1951. 

Harcerze przed wymarszem na pochód w latach pięćdziesiątych

Harcerze przed jednym z pochodów w latach pięćdziesiątych.


Strzelnica sportowa w Zbiersku

Zawody strzeleckie na strzelnicy. 

Strzelnica wybudowana została przy okazji spartakiady cukrowni w 1977 roku. Spartakiada odbyła się w Zbiersku przy okazji obchodów 125-lecia istnienia cukrowni “Zbiersk”. Funkcjonowała bardzo krótko albowiem okazało się, że nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa i stała się bezużyteczna. Ostatecznie została rozebrana na początku lat dziewięćdziesiątych.

 

Widok z okna
Widok na boisko CKS i strzelnicę w roku 1985 z okien nieistniejącego już budynku “Koszar”. Na pierwszym planie maszyna do rozładunku buraków.