Dziś chcąc zobaczyć widok Zbierska z wysokości wystarczy wejść w google maps i sprawa załatwiona. Nasi przodkowie takiej możliwości nie mieli. Jednak zachowały się zdjęcia lotnicze z czasów wojny. Jedno z tych zdjęć zostało wykonane nad Stawiszynem i okolicami. Pochodzi ono z maja 1942 roku. Ze względów technicznych przedstawione zdjęcie na stronie jest tylko fragmentem większej całości.


Zbiersk zdjęcie lotnicze 1942

Następnym zamieszczonym dokumentem jest niemiecka mapa z 1940 roku. Zarówno na mapie jak i na zdjęciu można zauważyć nazwę Vorwalde jaką nadano Zbierskowi w latach II wojny światowej. Także w tym przypadku przedstawiony jest tylko fragment pokazujący Zbiersk.

Zbiersk mapa 1940

Oba dokumenty są zeskanowane w dużych rozdzielczościach dlatego zamieszczenie ich w całości na stronie internetowej nie bardzo ma sens. Aby dokładnie przyjrzeć się szczegółom można pobrać plik, do którego link jest zamieszczony poniżej. W pliku znajdują się oryginalne zdjęcie wraz z mapą w dużej rozdzielczości obejmującej swym zasięgiem gminy Stawiszyn i Blizanów.