Kaplica została wybudowana w roku 1730 przez rodzinę Kożuchowskich ówczesnych właścicieli majątku Zbiersk. Szukając o niej informacji zawsze natrafimy powtarzaną jak mantrę frazę, że jest zbudowana w stylu neomauretańskim i jest jedną z dwu takich w Polsce. Czy aby na pewno?

Styl neomauretański jak łatwo sprawdzić powstał w wieku XIX. Kaplica miała wtedy już sto lat. Sama kopuła w stylu orientalnym nie wystarczy aby budowlę sklasyfikować jako styl neomauretański, no i gdzie jest ta druga? 
Niestety jakimś dziwnym zrządzeniem losu kaplica nie została wpisana do rejestru zabytków.


Kaplica cmentarna w Zbiersku rok 1910

Ta fotografia pochodzi z roku 1910. Wykonał ją rosyjski podróżnik i tylko dzięki jego zapiskom na zdjęciu udało się ją zidentyfikować.
Jak widać pierwotnie kopuła nie była pokryta blachą. Po sprzedaży majątku w roku 1852 Kożuchowscy opuścili Zbiersk i kaplica popadała w ruinę.


Kaplica cmentarna w Zbiersku rok 1924

To zdjęcie pochodzi z roku 1924. Kaplica przeszła odnowę. Dach jest już pokryty blachą. Na zdjęciu Aleksandra Niewiarowicz żona Stefana Niewiarowicza chemika tutejszej cukrowni. Na to nazwisko często możemy się natknąć czytając o początkach orkiestry, chóru czy kółka teatralnego.


 Kaplica cmentarna w Zbiersku rok 1941_1

Kaplica cmentarna w Zbiersku rok 1941_2

Dwie fotografie z roku 1941. Niestety nie są najlepszej jakości, gdyż odbitki pochodzą z archiwum serwisu aukcyjnego na którym zostały kiedyś wystawione.