W okresie międzywojennym życie kulturalne Zbierska toczyło się głównie w tzw. sali fabrycznej. W godzinach przedpołudniowych działała tam ochronka a po południu zbierali się w niej dorośli. Działała biblioteka, chór, orkiestra, kółko teatralne. Odbywały się liczne wykłady Polskiej Macierzy Szkolnej i wiele innych. Po wojnie ochronka dla dzieci okazała się być zbyt małą i podjęto decyzję o wybudowaniu przedszkola. Ostatecznie przedszkole powstało w latach pięćdziesiątych a pomieszczenia w budynku ochronki przerobiono na mieszkania. Dla celów kulturalnych pozostawiono jedynie jedną izbę. Pomieszczenie to zajmowała orkiestra dęta. Pozostałe instytucje kulturalne zostały pozbawione lokum. Podjęta wtedy została decyzja o budowie domu kultury. Budynek w dużej części powstał w czynie społecznym.
Uroczystego otwarcia dokonano w dniu 25 września 1971. Już na długo przed tą datą cała miejscowość przygotowywała się do tego wydarzenia. Otwarciu nadano ogromną rangę propagandową - jako centralna inauguracja roku kulturalno-oświatowego. Przecięcia wstęgi miał dokonać osobiście Edward Gierek, ale ostatecznie nie dotarł na miejsce, za to zjawiła się cała wierchuszka ówczesnych władz PZPR. Oto jak relacjonowała to wydarzenie “Gazeta krakowska”:
Inauguracja roku kulturalno-oświatowego
Centralne uroczystości — w Zbiersku
W sobotę, w całym kraju — w województwach i powiatach - odbywały się uroczystości związane z rozpoczęciem roku kulturalno-oświatowego 1971-72. Centralna inauguracja, z udziałem członka Biura Politycznego, sekretarza KC PZPR — Józefa Tejchmy, miała miejsce we wsi Zbiersk pod Kaliszem, gdzie wybudowano w czynie społecznym wielofunkcyjny gromadzki ośrodek kulturalno-oświatowy. Uroczystość tego typu, inaugurująca ogólnokrajowe poczynania, a odbywająca się w skromnej wsi - podkreśla zmiany, jakie następują w procesie realizowania obecnego programu rozwoju masowej kultury. Oddania do użytku domu kultury w Zbiersku dokonał wicepremier - Wincenty Kraśko. Przemówienie wygłosił Józef Tejchma.
Wydarzenie to relacjonowała telewizja w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego.
Prawdopodobnie najbardziej barwnym okresem w historii domu kultury były lata siedemdziesiąte. W czasach gdy życie kulturalne nie było tak bardzo skomercjalizowane GOK odwiedzali znani artyści, a pomieszczenia tętniły życiem. Dom kultury wtedy to było miejsce, gdzie każdego dnia i o każdej porze można było przyjść, spotkać znajomych i miło spędzić czas.
Z tego okresu zachowała się kronika która jest wspaniałym dokumentem relacjonującym życie kulturalne w tamtym okresie. Z jej kart można dowiedzieć się jacy artyści występowali oraz jak wiele imprez organizowali sami mieszkańcy. Jej tworzenie rozpoczęto w 1975 czyli już po kilku latach funkcjonowania GOK.
Zarówno całą kronikę jak i wybrane z niej fotografie można przeglądać w galerii.
W galerii można przeglądać skany stron.
Pod tym linkiem fotografie z kroniki.
Zdigitalizowaną kronikę można pobrać w wersji pliku .pdf lub archiwum .zip pojedynczych skanów stron. Dostępne są także fotografie zamieszczone w kronice zeskanowane w rozdzielczości 300dpi.
Wszystkie wyżej wymienione pliki można pobrać z linków poniżej