Prezentowany poniżej dokument pochodzi z 1967 roku. Prawdopodobnie został napisany przez kierownika świetlicy Józefa Arenta. Świadczyć o tym mogą zamieszczone na końcu tekstu inicjały J.A.
Poniższy tekst został przytoczony bez zmian pomimo, iż zawiera wiele błędów ortograficznych, gramatycznych jak i stylistycznych. Czasem może wzbudzać nawet sporo uśmiechów.
Całość została podzielona na sześć części. Skany całego dokumentu spakowane do archiwum .zip oraz pliki .pdf można pobrać z linków zamieszczonych poniżej lub w dziale Pobierz.

SPORT
Na odcinku sportowym w ostatnich latach w czynie społecznym zostało wybudowane boisko sportowe a w rok później wybudowano pawilon sportowy, z chwilą otwarcia nowo - wybudowanego budynku w 1964 roku, w którym znajduje się świetlica, świetlica jest umeblowana i wyposażona w telewizór, radio, stół-ping-pongowy, różne gry jak szachy, warcaby i inne gry. Kultura fizyczna na terenie Zbierska /Cukrowni Zbiersk/ była dość na wysokim poziomie, szczególnie w latach 1946 - 1960 posiadała drużynę siatkówki, zajmowała czołowe miejsce w wojewódzkich A klasach.
Od 1949 - 1955 roku jako mistrz wojewódzki L.Z.S. w siatkówce, przez cały czas drużyna siatki brała udział w rozgrywkach A klasie, obecnie organizuje się piłkę nożną.

LZS Zbiersk 1945

LZS Zbiersk 1945 r.
W skład drużyny wchodzili (od lewej): Henryk Wojtkowiak, Kazimierz Popławski, Wojciech Popiel, Władysław Sznycer, Władysław Stajewski, Kazimierz Szczepaniak, Michał Szczepaniak, Leonard Sweder, Jan Kawecki, Alfred Galant, Józef Długołęcki 

P.S.

Z treści zamieszczonej powyżej można jasno odczytać, iż przyjmowanie roku 1959 za oficjalną datę założenia klubu sportowego "CKS Zbiersk" jest błędem. W tym roku została jedynie zmieniona nazwa z LZS na Cukrowniczy Klub Sportowy (CKS) i przejęty całkowity patronat nad klubem przez cukrownię. W 1959 roku wybudowano nowy stadion. Stary jak widać na fotografii mieścił się na obszarze, na którym dziś stoją bloki. To w latach pięćdziesiątych klub święcił największe sukcesy. Zdobycie mistrzostwa LZS-ów w okręgu poznańskim w siatkówce i to niejednokrotnie jest maksimum tego co wtedy można było osiągnąć. Prawdziwa data założenia klubu to 1945 kiedy to do Zbierska przybyli rządowi emisariusze mający na celu odbudowę życia społecznego po wojnie. 


Z linków poniżej można pobrać dokument w całości w postaci pliku .pdf lub skanów spakowanych do archiwum .zip